Aparaty na zęby
Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów aparatów ortodontycznych. Ogólnie można je podzielić na wyjmowane oraz stałe. Typ zastosowanego aparatu zależy od wielu czynników – m.in. wieku pacjenta, stanu uzębienia, higieny, rodzaju wady i stopnia jej nasilenia. W naszym Centrum oferujemy wszystkie obecnie dostępne rodzaje aparatów, również estetyczne (wargowy aparat stały z przeźroczystymi zamkami – mniej widoczny z zewnątrz). Osobom, które z różnych powodów (wykonywana praca, brak akceptacji nawet najmniej widocznego aparatu) nie chcą zakładać standardowego aparatu, założymy aparat lingwalny – klejony od strony językowej, zupełnie niewidoczny dla otoczenia.
Aparaty wyjmowane
- stosowane najczęściej u dzieci i młodzieży
- zbudowane z akrylowej płyty oraz elementów wykonanych z drutu
- wpływają korzystnie na harmonijny rozwój twarzoczaszki i układu stomatognatycznego oraz umożliwiają uzyskanie prawidłowego zwarcia i odpowiedniej ilości miejsca dla zębów
- pomagają w zwalczaniu nieprawidłowych nawyków ( tj. ssanie palca) oraz dysfunkcji (tj. wady wymowy, oddychanie przez usta)
Najistotniejszym czynnikiem decydującym o powodzeniu leczenia aparatem wyjmowanym jest współpraca ze strony małego Pacjenta.
Aparaty stałe
Zaletą aparatów stałych jest wyjątkowa precyzja działania przez 24 godz./dobę. Powoduje to szybkie, skuteczne, a zarazem bezpieczne leczenie, przy braku konieczności współpracy ze strony Pacjenta.
Przy ich użyciu leczymy wady znacznie poważniejsze w porównaniu do leczenia aparatami wyjmowanymi. Zbudowane z zamków, pierścieni/ rurek, które są mocowane do szkliwa zębów specjalnym klejem. Sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, określoną siłę mocowany jest do zamków za pomocą ligatur.
Aparaty stałe metalowe
- stosowane najczęściej u dzieci, młodzieży, a także dorosłych
- wysoka trwałość materiałów
- możliwość noszenia kolorowych ligatur
Aparaty stałe estetyczne
Zamki w aparatach estetycznych wykonane są tak, aby zapewnić Pacjentom najwyższą jakość leczenia przy minimalnej widoczności
Wyróżniamy:
Aparaty szafirowe (kryształowe)
- zapewniają całkowitą przezierność
- zaokrąglone kontury zamka ograniczają powstawanie podrażnień
- duża wytrzymałość i precyzja działania
- najskuteczniejsza mechanika leczenia
Aparaty ceramiczne lub porcelanowe
- zamki o zabarwieniu mlecznym
- wystarczająca wytrzymałość zamków i precyzja działania
Aparaty samoligaturujące
- nie posiadają klasycznych ligatur
- są łagodne dla policzków i języka
- mniejsza siła nacisku na zęby
- wysoka skuteczność leczenia
- łatwiejsze utrzymanie czystości aparatu
Niewidoczne aparaty na zęby
Clear Aligner
Innowacyjna metoda leczenia wad zgryzu z użyciem niewidocznych nakładek CLEAR ALIGNER stała się częścią leczenia ortodontycznego, głównie w przypadku osób dorosłych. Nakładki CLEAR ALIGNER są wykonywane z transparentnego materiału, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne. Trzeba jednak podkreślić, że jest to metoda możliwa do zastosowania w wybranych wadach zgryzu.
Invisalign
Uśmiech bez wyrzeczeń!!
Invisalign to system, który prostuje zęby za pomocą kompletu przeźroczystych, wymiennych aparatów(aligner), które są wykonywane indywidualnie w technologii 3D dla każdego Pacjenta. Każdy aligner wymieniany jest co około dwa tygodnie, tak aby zęby stopniowo przesuwały się we właściwe miejsce.
Zalety
- wygodne i prawie niewidoczne
- delikatnie i równomiernie przesuwają zęby
- łatwe do ściągnięcia i utrzymania higieny
- możliwość zdjęcia w dowolnym momencie
Orthocaps
System nakładek Ortocaps to kolejny dyskretny, ale jednocześnie niezwykle efektywny i praktycznie bezbolesny sposób korekty zgryzu. Poprzez wywieranie delikatnych sil na zęby umożliwia uzyskanie pięknego uśmiechu bez konieczności zakładania klasycznego aparatu stałego.
Podobnie jak inne systemy Ortocaps składa się z przezroczystych nakładek, które są indywidualnie przygotowywane dla każdego Pacjenta na podstawie ultradokładnych skanów zgryzu wykonanych w technice 3D. Każdy Pacjent otrzymuje dwa komplety nakładek-jeden do stosowania na dzień, a drugi do zakładania na noc. Taki podział umożliwia lepszą kontrolę korekty zgryzu bez wprowadzania jakichkolwiek niedogodności w codziennym życiu. Nakładki do stosowania w dzień są delikatne i całkowicie niewidoczne, natomiast w komplecie nakładek na noc zastosowano odrobinę twardszy materiał, dzięki czemu korekta wad zgryzu dokonuje się szybciej.
Nakładki Ortocaps są wykonywane z wysokiej jakości termoplastycznego materiału. Ich wewnętrzna warstwa precyzyjnie przylega do zębów, zapewniając precyzyjną korektę wad zgryzu, natomiast zewnętrzna część nakładek jest wykonana z twardszego tworzywa, co ma na celu zabezpieczenie ich przed uszkodzeniem.
Aparaty ortodontyczne tzw. dodatkowe
Miniśruby
Miniśruby to tytanowe implanty ortodontyczne, dające dodatkowe zakotwienie, w celu przyspieszenia leczenia ortodontycznego. Szczególnie polecane są w przypadku pacjentów dorosłych z licznymi brakami zębowymi, umożliwiając skuteczne i szybkie przesunięcia zębowe, celem dalszego leczenia protetycznego (tj. miejsce pod implanty, mosty).
Aparat Haas (Hyrax)
- aparat stały, przyklejany do powierzchni żujących zębów przedtrzonowych oraz trzonowych
- służy do poszerzania górnego łuku zębowego
- w typowym przebiegu leczenia powinien być stosowany min. 4 miesiące
Aparat Pendex (Pendulum)
- aparat stały, mocowany do powierzchni żujących zębów przedtrzonowych oraz pierwszych zębów trzonowych stałych
- służy do dystalizacji (cofania) pierwszych zębów trzonowych stałych górnych, celem uzyskania prawidłowego zwarcia w odcinkach bocznych łuków zębowych oraz rozładowania stłoczenia (uzyskania miejsca) w odcinku przednim szczęki
- w typowym przebiegu leczenia powinien być stosowany min. 5 miesięcy
Minipłytki Bollarda
System Minipłytkek Bollarda konstrukcji profesora Hugo De Clercka:
- to nowa metoda leczenia wybranych wad zgryzu będąca połączeniem specjalnie zaprojektowanych płytek, miniśrub oraz wyciągów elastycznych
- przyśpiesza leczenie oraz niweluje efekty uboczne mogące wystąpić podczas leczenia aparatami tradycyjnymi
- daje możliwość zakotwienie absolutnego
- stosowana w leczeniu pacjentów rosnących z wadą kostną klasy III na tle niedorozwoju szczęki
- wykorzystywana do intruzji trzonowców szczęki w leczeniu zgryzu otwartego w odcinku przednim
- używana jako zakotwienie przy dystalizacji zębów w odcinkach bocznych
W zależności od wieku Pacjenta, rodzaju wady, stopnia jej nasilenia oraz współpracy Pacjenta stosuje się szereg dodatkowych aparatów przyspieszających leczenie danej wady zgryzu tj. maska twarzowa, headgear (wyciąg zewnątrzustny), aparat Herbsta/ Forsus, aparaty stałe grubo-łukowe itp.